آیا اندروید واقعا به آنتی ویروس نیاز دارد؟


 بازدید: 2.8k
 تاریخ انتشار: ۲۸ اردیبهشت، ۱۳۹۷، ۱:۳۷ ب.ظ
آیا اندروید واقعا به آنتی ویروس نیاز دارد؟
سیستم عامل اندروید و استفاده از گوشی‌ها و تبلت‌های اندرویدی بسیار شایع شده است. به همان اندازه که استفاده از این گوشی‌ها همه‌گیر شده است، نگرانی بابت آلوده شدن آنها به ویروس نیز افزایش یافته است. البته واقعیت این است که گوشی‌های موبایل همیشه بیشتر در خطر سرقت هستند تا ویروس! اما به هر حال این یک واقعیت است که ویروس‌های اندرویدی وجود دارند.

چگونه می‌توان نیازی به آنتی ویروس اندروید نداشت؟

بیشتر ویروس‌های اندرویدی با اپلیکیشن‌های مشکوک به سیستم موبایل شما می‌آیند. بنابراین دانلود اپلیکیشن از منابع معتبری مثل گوگل پلی شما را از نصب آنتی ویروس موبایل بی‌نیاز می‌کند. به صورت پیش فرض اندروید اجازه نصب اپلیکیشن را از منابع دیگر نمی‌دهد ولی بیشتر مواقع ما بخصوص ما ایرانی‌ها تنظیمات پیش فرض آن را عوض می‌کنیم زیرا فقط از گوگل پلی دانلود نمی‌کنیم. حتی اگر ویروس به نوعی به بازار گوگل پلی راه پیدا کند زمانی که آنلاین هستید Google Play آن اپلیکیشن را از اندروید شما حذف می‌کند. این مورد برای ویروسی به نام کد QR اتفاق افتاد.

موارد ضروری بودن استفاده از آنتی ویروس موبایل

اگر شما از خارج گوگل پلی اپلیکیشن دانلود می‌کنید باید آنتی ویروس موبایل نصب کنید. نتایج مثبت-غلط یعنی نتایجی که یک اپلیکیشن سالم را مخرب تشخیص می‌دهد یکی از ویژگی‌های آزار دهنده این آنتی ویروس‌ها است. ولی به هر حال چاره‌ای نیست و امنیت گوشی مهمتر از چند ایراد مختصری است که آنتی ویروس‌های اندروید دارند.
به هر حال باز هم با رعایت چند نکته مهم می‌توانید نیاز کمتری به آنتی ویروس موبایل داشته باشید.
مثلا اپلیکیشن های کلون شده را نصب نکنید و سعی کنید ورژن اندروید خود را بروزرسانی نمایید، البته با مسیرهای امنیتی اعمال شده. متاسفانه حتی برخی گوشی‌ها وقتی شما فکر می‌کنید اندروید آنها را بروزرسانی کرده‌اید واقعا بروزرسانی نشده ‌اند. برخی آزمایشگاه‌های تحقیقات امنیتی نتایجی را منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد برخی شرکت‌های تولید کننده موبایل در بروز رسانی‌های ارائه کرده برخی قسمت‌های مهم را نادیده گرفته و حذف کرده‌اند و این مورد نشان می‌دهد داشتن یک آنتی ویروس اندروید بی‌فایده نیست. ضمنا این آنتی ویروس‌ها در حال توسعه هستند و مسلما مشکلات آنها در آینده کمتر خواهد شد.
به دوستان خود بگوئید: